Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
20 Sierpień 2017, 06:12:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [3]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Monety opisane w starożytnych lub średniowiecznych tekstach  (Przeczytany 6091 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #30 : 31 Sierpień 2016, 14:49:43 »

Dopiero teraz zobaczyłem, ile Pan za tę monetkę zapłacił. No, no...

Ale w kategorii jakość/cena na pierwszym miejscu postawiłbym jednak ten egzemplarz:

* kwad5.jpg (66.05 KB, 1000x517 - wyświetlony 89 razy.)

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Tomanek
Gaduła
Poland Poland

Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.

« Odpowiedz #31 : 31 Sierpień 2016, 19:49:06 »

Tu jest pełen pakiet, którego ze świecą szukać

Na Pana okazie jest coś jeszcze, jest rydwan w ujęciu skośnym, z wyraźnie zaznaczonym drugim kołem, co jest raczej sporą rzadkością na tych maleństwach.

Piękna sztuka, gratuluję!
Elagabalus
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym

« Odpowiedz #32 : 01 Wrzesień 2016, 04:33:27 »

Takie egzemplarze czasem określa się mianem "fleur de coin".
Dziękuję za miłe słowa, ale (pozostając w żargonie bokserskim) moja moneta to, co najwyżej, mistrz federacji IBF. Prestiżowy pas WBO należy się tej monecie http://cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=309097 Przyznam się, że licytowałem na tamtej aukcji, ale nie szalałem z przebijaniem i odpuściłem, bo nie do końca odpowiadała mi szorstka aparycja wizerunku cesarza - która zdaje się bardziej pasować do smakosza tanich win, niż do dostojnego władcy Imperium ;-)

Na Pana okazie jest coś jeszcze, jest rydwan w ujęciu skośnym, z wyraźnie zaznaczonym drugim kołem, co jest raczej sporą rzadkością na tych maleństwach.
Doskonała spostrzegawczość! To koło rzeczywiście jest osobliwością. Pojawia się na tej monecie (notabene ta sama aukcja): https://www.sixbid.com/browse.html?auction=2923&category=59781&lot=2441010 oraz prawdopodobnie na tej: http://cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=271712 No i chyba więcej przykładów brak. Zna Pan jakieś inne?

Stylistycznie moja moneta w wielu swoich detalach wpisuje się w ogólny trend, więc wierzę, że to koło jest wytworem swobody improwizacyjnej mincerza. Mam się obawiać nonszalanckiej współczesnej twórczości fałszerskiej?
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2016, 05:25:31 wysłane przez Elagabalus » Zapisane
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #33 : 01 Wrzesień 2016, 14:05:08 »

Prestiżowy pas WBO należy się tej monecie

To już kwestia gustu. Ale stylistycznie bardziej podoba mi się Pańska monetka. Poza tym na awersie tamtej widzę drobne skazy

Mam się obawiać nonszalanckiej współczesnej twórczości fałszerskiej?

W żadnym wypadku! To drugie kółko jest rzadkie, ale - jak Pan sam zauważył - czasem się pojawia.

A na przykład tutaj nie bardzo wiadomo, co artysta miał na myśli. Czy to kółko czy nie kółko:

* kwad6.jpg (46.29 KB, 800x389 - wyświetlony 68 razy.)

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #34 : 01 Wrzesień 2016, 14:27:18 »

I jeszcze tak na szybko.

Na pierwszej monetce widzę zarys kółkopodobny, a na drugiej znów zastanawiam się, co artysta miał na myśli.

* kwad7.jpg (41.84 KB, 740x359 - wyświetlony 75 razy.)

* kwad8.jpg (66.61 KB, 1103x578 - wyświetlony 79 razy.)

Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #35 : 01 Wrzesień 2016, 14:29:53 »

O, i jeszcze to. To chyba jednak nie jest ogon koński (ten zwisa obok), ale kółko po drugiej stronie kijka.

* kwad9.jpg (41.96 KB, 800x356 - wyświetlony 90 razy.)

Elagabalus
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym

« Odpowiedz #36 : 13 Grudzień 2016, 07:26:52 »

Srebrzenie na tych brązach? Pierwszy raz się z tym spotykam. Prawda to czy nieuważne zagalopowanie się sprzedawców w opisie?
https://www.sixbid.com/browse.html?auction=3141&category=64593&lot=2635786
https://www.pecunem.com/auction-1/lot-263
Elagabalus
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym

« Odpowiedz #37 : 07 Kwiecień 2017, 05:22:19 »

Vita Constantini Euzebiusza z Cezarei, księga 4, rozdział XV (tłum. Teresa Wnętrzak):

"Na monetach i portretach kazał przedstawiać się w postawie modlitewnej
Jaka wielka była potęga Boskiej wiary, która przenikała głębię jego duszy, poznać można, wnioskując z tego, że wydał nakaz, aby na złotych monetach wytłaczana była jego podobizna, gdy z oczyma wzniesionymi w górę wyciąga ręce do Boga jako ten, który się modli. Tak wybite monety rozchodziły się po całym świecie rzymskim. Jego malowane naturalnej wielkości portrety zostały także umieszczone u szczytu bram wejściowych pałaców królewskich w niektórych miastach, jego oczy wpatrują się na nich w niebo, a ręce są rozpostarte w pozie modlitewnej."

Na złotą monetę mnie nie stać, ale na szczęście antyczni mincerze objęli nakazem Konstantyna także monety bite w srebrze i brązie. Constantine I, 307/310-337. Æ Follis (20mm, 3.21 g, 12h), Constantinople, AD 327, RIC 32. Białawe "przypruszenia" w polach to resztki srebrzenia. Ścisła czołówka moich ulubionych monet.

* www.nomosag.com.jpg (105.01 KB, 1050x488 - wyświetlony 44 razy.)

* constantine.jpg (67.47 KB, 460x613 - wyświetlony 37 razy.)
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2017, 06:48:37 wysłane przez Elagabalus » Zapisane
Strony: 1 2 [3]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM