Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:32:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Plagiat  (Przeczytany 5065 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Plagiat
« dnia: 27 Maja 2016, 12:30:58 »
Przeglądając ostatnio internet trafiłem na zdjęcia 2 groszy próbnych z 1923 roku i ze zdziwieniem stwierdziłem że są to zdjęcia z mojego artykułu ale oznaczono logo innej osoby. Po zdjęciach dotarłem do źródła i okazało się że jest tam artykuł "2 grosze próbne z datą 1923" który jest w zasadzie bezczelną kopią mojego artykułu "2 grosze próbne próbne z 1923 roku" opublikowanego w GZN nr 104 z lutego 2012 r.
Pan Andrzej Borowicz który jest "autorem" nowszej wersji dodał jedynie kilka zdań i całość opublikował jako swoje, umieszczając logo na wszystkich zdjęciach zaczerpniętych z mojego artykuł nawet tych gdzie zaznaczałem cechu uszkodzeń. W źródłach podał jedynie nazwę publikacji.
Korzystanie z literatury jest jak najbardziej wskazane, ale na zasadach ogólnie obowiązujących czyli z poszanowanie praw autorskich. Napisałem wiadomość do "autora" ale nie dostałem odpowiedzi. Jak mu napisałem cieszy mnie każda forma popularyzowania numizmatyki ale przypisywanie sobie czyjejś pracy jest dla mnie nie do zaakceptowania.
Dla porównania mój artykuł z 2012
http://www.ptn-gdansk.za.pl/GZN/GZN_104.pdf (w wersji kolorowej jest na stronie PTN Łódź w dziale artykułów ale strona chwilowo nieczynna - problemy z przekierowaniem)
i artykuł Pana Andrzeja Borowicza z Monetarium Bydgoskiego http://www.numibyd.pl/art_010.html
Jeśli Pan Andrzej jest obecny na tym forum to liczę na odzew.
Napiszcie proszę co o tym sądzicie, czy może ja jestem trochę przewrażliwiony.
Marek Folwarniak

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Plagiat
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Maja 2016, 13:01:00 »
Zgadzam się. Pomimo tego, że artykuł cytuje GZN 104 jako jedno ze źródeł, zawiera on on nieomal słowo w słowo skopiowane fragmenty. Także przez umieszczenie swojego logo, autor przejawia świadomość co do praw autorskich. A propos, umieszczenie loga na cudzych zdjęciach jest chyba niedozwolone, bo zmienia je pomimo braku praw i niejako sugeruje autorstwo. Z pewnością prawnik wyjaśni to lepiej.
Myślę, że biorąc pod uwagę ilość użytej informacji z Pańskiego artukułu powinien Pan być zapytany o zgodę na publikację i wymieniony jako autor cytatów, które nie powinny być modyfikowane.
« Ostatnia zmiana: 27 Maja 2016, 13:08:51 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Plagiat
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Maja 2016, 13:08:24 »
Moim zdaniem dokładne odwzorowanie sporej (nie sprawdzałem dokładnie, ale chyba większej...) części artykułu z jednoczesnym wyraźnym unikaniem cytowania dosłownego całych zdań. W tekście pojawia się jednak mnóstwo przejętych z odwzorowywanego tekstu charakterystycznych wyrażeń (zbitek dwóch lub więcej słów), a ich kolejność stosowania jest często taka sama jak w pierwowzorze.
W bibliografii pierwowzór jest wzmiankowany, więc autor jego znajomości nie wypiera się wprost - zapewne dlatego uważa też, że wszystko jest OK.
Gdyby to spłodził któryś z moich studentów powiedziałbym, że praca jest niesamodzielna, brak w niej dokładnych przypisów a w bibliografii zostało pominięte nazwisko autora podstawowego źródła...

ZM

PS. Co do zdjęć się nie wypowiadam, ale na mój gust autor artykułu powinien podać co najmniej ich proweniencję - w publikacji-pierwowzorze podane są odniesienia do konkretnych aukcji i tak powinno być...
« Ostatnia zmiana: 27 Maja 2016, 13:13:17 wysłana przez zenonmoj »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Plagiat
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Maja 2016, 15:57:59 »
PS. Co do zdjęć się nie wypowiadam, ale na mój gust autor artykułu powinien podać co najmniej ich proweniencję - w publikacji-pierwowzorze podane są odniesienia do konkretnych aukcji i tak powinno być...

Dokladnie to mialem na mysli
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Odp: Plagiat
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Maja 2016, 18:48:02 »
Po mojej wiadomości Pan Andrzej rozszerzył opis źródła o moje nazwisko, ale poza tym nie widzi problemu.

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Plagiat
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Maja 2016, 21:14:59 »
Opis źródła rozszerzył... Nasuwa się jeden (lekko sparafrazowany) cytat - komentarz, pasujący jak ulał do zachowania owego osobnika: "Bezczelny jest ten ... i zuchwały"

kkwd

  • TPZN 073
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 109
  • Regiomontium
Odp: Plagiat
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Lipca 2016, 18:06:48 »
Czy można jeszcze coś w tej sprawie zrobić by nakłonić plagiatora do usunięcia lub chociaż przyznania się do skopiowania artykułu?
Suum Cuique

 

R E K L A M A
aukcja monet