Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 05:55:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności  (Przeczytany 7289 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« dnia: 22 Grudnia 2015, 10:18:19 »
Cześć,
Wpadł mi w ręce talar SAP 1766 wariant stempla z kropka po COLONIEN (Plage 380).
Jak dla mnie to na pierwszy rzut oka wyglądał całkiem OK, no możne po za tym, że stan raczej słaby takie III-, IV...

Ale jak dostałem go w ręce to zdziwiłem się strasznie i zgłupiałem bo nie widziałem jeszcze takiego cudaka.
Cechy które mi nie pasują:
1) kształt "lekko jajowaty" 42-45 mm, srednio niby 43mm ale jednak dziwne...
2) waga 29,89 vs 28,07 i mniej oryginał, bardzo dziwne....
3) rant gładki (wygładzony) vs ozdobna arabeska na oryginałach, zaskakujące...
4) kropki po F.S. niby zgodnie z katalogiem Plage vs nie widziałem takiej odmiany, spotykam odmiany FS bez kropek, ?

Jak widzicie mam duzo watpliwości i znaków zapytania.
Moge tę monete zwrócić ale zanim to zrobię jestem bardzo ciekaw Waszych opinii.
Stąd prośba o komentarze i ewentualne sugestie czy to zdewastowany oryginał, fals z epoki, fals z garażu czy kopia ????

Poniżej zdjecia z komórki.







« Ostatnia zmiana: 22 Grudnia 2015, 10:20:30 wysłana przez eleniasz »
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Grudnia 2015, 10:25:10 »
ach te zdjęcia na forum ... to mój pierwszy raz

12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Grudnia 2015, 10:26:06 »
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Grudnia 2015, 10:27:00 »
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Grudnia 2015, 12:41:42 »
Cechy które mi nie pasują:
1) kształt "lekko jajowaty" 42-45 mm, srednio niby 43mm ale jednak dziwne...
2) waga 29,89 vs 28,07 i mniej oryginał, bardzo dziwne....
3) rant gładki (wygładzony) vs ozdobna arabeska na oryginałach, zaskakujące...
4) kropki po F.S. niby zgodnie z katalogiem Plage vs nie widziałem takiej odmiany, spotykam odmiany FS bez kropek
Właśnie ta odmiana ma wszędzie kropki, więc te FS takie są, proponuje spojrzeć na Fortress.
Trudno orzec, czy to nie fals. Brakuje jej typowej dla odlewu porowatości powierzchni. Natomiast widzę wiele maleńkich kropek na herbach oraz trochę by mnie niepokoiła druga szóstka w dacie. No i ten kształt owalny. Czy sprawia wrazenie "tłustej" w dotyku?

Natomiast mam inna kwestię: czy warto się nią zajmować. Jeśli nawet jest prawdziwa, to moneta ta wygląda mi bardzo na usuniętą z biżuterii, stąd te zaokrąglone, wygładzone brzegi. Może być to także próba fałszerza usunięcia śladów odlewu. Dodatkowo nie jest zbyt ładna.
Podszedłbym do niej z nieufnością i nie zawracałbym sobie głowy. Ale to zależy też od zapłaconej ceny.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Grudnia 2015, 17:18:29 »
Warto zajrzeć do Przeglądu Numizmatycznego 67/2009, jest tam świetny artykuł o talar Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Grudnia 2015, 17:29:18 »
Czy gdzies sa te stare numery PN? Nowe mozna oficjalnie pobrac z ich strony. Starych niestety nie ma.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Grudnia 2015, 17:31:56 »
Czy gdzies sa te stare numery PN? Nowe mozna oficjalnie pobrac z ich strony. Starych niestety nie ma.
Tylko te co są na stronie..., starych nie widziałem, ale zawsze możesz kupić...
Marcin

TuniaRadom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Grudnia 2015, 01:58:23 »
http://wcn.pl/archive?q=plage+380 moneta dwa razy na allegro str1 poz7 , str2 poz2    http://rynek-numizmatyczny.vipserv.org/?w=mnt&f=wtk&k=Monety+władców+elekcyjnych++Stanisław+August+Poniatowski+koronne+talar+Warszawa++1766&s=1                                                          
« Ostatnia zmiana: 23 Grudnia 2015, 02:28:54 wysłana przez TuniaRadom »
TuniaRadom

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Grudnia 2015, 18:11:53 »
Cytuj
Umieść cytat
Cytat: eleniasz  22 Grudzień 2015, 10:18:19
Cechy które mi nie pasują:
1) kształt "lekko jajowaty" 42-45 mm, srednio niby 43mm ale jednak dziwne...
2) waga 29,89 vs 28,07 i mniej oryginał, bardzo dziwne....
3) rant gładki (wygładzony) vs ozdobna arabeska na oryginałach, zaskakujące...
4) kropki po F.S. niby zgodnie z katalogiem Plage vs nie widziałem takiej odmiany, spotykam odmiany FS bez kropek
Właśnie ta odmiana ma wszędzie kropki, więc te FS takie są, proponuje spojrzeć na Fortress.
Trudno orzec, czy to nie fals. Brakuje jej typowej dla odlewu porowatości powierzchni. Natomiast widzę wiele maleńkich kropek na herbach oraz trochę by mnie niepokoiła druga szóstka w dacie. No i ten kształt owalny. Czy sprawia wrazenie "tłustej" w dotyku?

Dziekuję za opinie oraz za linki do wcześniejszych aukcji gdzie jest sprzedawana ta sama moneta jako oryginał.
Moneta nie wydaje sie tłusta w dotyku, chociaz ta ciemna patyna jest brzydka i troche jakby nienaturalna (taka sztuczna?).

Mimo wszystko ja jednak wciaż mam duże watpliwości... teraz glównie zastanawia mnie WAGA.
Nie spotkałem sie jeszcze z monetą SAP (nawet talarem), która by ważyła aż o 2g więcej niz w katalogu.
Dodatkowo, jeśli przyjąć za prawdziwą opinię, że jest rant jest spiłowany i moneta została wyjęta z oprawy biżuterii - to wtedy na chyba powinna byc jeszcze lżejsza niz w katalogu??


12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Grudnia 2015, 18:17:59 »
Cześć,
Wpadł mi w ręce talar SAP 1766 wariant stempla z kropka po COLONIEN (Plage 380).
Jak dla mnie to na pierwszy rzut oka wyglądał całkiem OK, no możne po za tym, że stan raczej słaby takie III-, IV...

Ale jak dostałem go w ręce to zdziwiłem się strasznie i zgłupiałem bo nie widziałem jeszcze takiego cudaka.
Cechy które mi nie pasują:
1) kształt "lekko jajowaty" 42-45 mm, srednio niby 43mm ale jednak dziwne...
2) waga 29,89 vs 28,07 i mniej oryginał, bardzo dziwne....
3) rant gładki (wygładzony) vs ozdobna arabeska na oryginałach, zaskakujące...
4) kropki po F.S. niby zgodnie z katalogiem Plage vs nie widziałem takiej odmiany, spotykam odmiany FS bez kropek, ?

Jak widzicie mam duzo watpliwości i znaków zapytania.
Moge tę monete zwrócić ale zanim to zrobię jestem bardzo ciekaw Waszych opinii.
Stąd prośba o komentarze i ewentualne sugestie czy to zdewastowany oryginał, fals z epoki, fals z garażu czy kopia ????

Na podstawie tego co widzę - czyli zdjęcia, moneta jest OK, ale tak jak pisze cancan62 jest wyjęta z oprawy. Generalnie musiałbym wziąć do ręki żeby dać sobie rękę uciąć  ;). Co do wagi - to zdarzają się także cięższe egzemplarze, co do kształtu to też widziałem nie do końca okrągłe egzemplarze, choć ten jest wybitnie kopnięty. To nie są dowody na fałszerstwo. Na rancie oczywiście powinien być ornament, tutaj może być spiłowany.  Ze względu na słabiutki stan radzę jednak dać sobie spokój.
« Ostatnia zmiana: 25 Grudnia 2015, 18:21:05 wysłana przez Pabloss »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Grudnia 2015, 03:44:23 »
Jeszcze dopowiem i ja.
Tez uwazam, ze moneta wyglada na oryginal. Potwierdzam moja poprzednia opinie, ze byla najprawdopodobnie wyjeta z oprawy. Doszedlem do wniosku, ze kropki na rewersie w lewej czesci tarczy herbowej, szczegolnie wokol orla moga pochodzic z obrobki jubilerskiej. Na uczciwych monetach nie widywalem takich.
Ktos zniszczyl te monete. Nie moge do konca wykluczyc falszerstwa ale jest to wielce nieprawdopodobne. W tym wypadku ma ta moneta niewatpliwie wartosc historyczna. Niestety jesli idzie o numizmat, ktory moznaby traktowac jako wartosc wymienna lub handlowa, nie ma wlasciwie zadnej wartosci. Sam mam kilka takich monet z moich wczesnych lat zbieractwa i "tkwia" w mojej kolekcji nie tylko ze wzgledu na sentyment ale glownie dlatego, ze nikt ich nie chce. Radze wydac pieniadze na cos w lepszym stanie i jesli zuzyte, to naskutek obiegu, nie lutowania i szlifowania.

Waga monety ex-bizuteria jest zupelnie nieprzewidywalna, bo choc brzeg jest spilowany, to moga byc na niej pozostalosci lutu, ktory dodaje wagi. Pozdrawiam.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: TALAR SAP 1766 - ocena autentyczności
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Grudnia 2015, 20:58:23 »
Dziękuje bardzo za wszystkie uwagi i pomoc w rozwianiu wszystkich moich wątpliwości.
Teraz już wszystko jest dla mnie jasne i po analizie przychylam się do opinii, że nie warto się zajmować talarem w takim stanie.
Zwrócę go do właściciela i poszukam/poczekam czegoś lepszego.
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

 

R E K L A M A
aukcja monet