Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:36:46

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: TWNA XII znów w Toruniu  (Przeczytany 15146 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
TWNA XII znów w Toruniu
« dnia: 22 Grudnia 2015, 13:19:57 »
Drodzy Przyjaciele, Szanowni Koledzy! Życzę Wam pięknych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a w roku MMXVI wiele (również numizmatycznej) satysfakcji!
Uchylamy również rąbka programu XII edycji TWNA, które wracają do Torunia i odbędą się w dniach 26-28.02.2016 r. w siedzibie firmy Restauro przy Woli Zamkowej 6; w XII edycji wezmą udział poza pracownikami UMK: dr. hab. B. Awianowiczem i dr. Jackiem Rakoczym również nasz drogi ekspert od spraw prawnych Paweł Groński oraz dr hab. J. Bodzek z UJ i dr hab. Katarzyna Balbuza z UAM, zaś tematem przewodnim będą fałszerstwa antyczne i współczesne (do nich częściowo nawiązuje zdjęcie poniżej ;)) i badania spektrometryczne brązów rzymskich z czasów Antoninów...

B. Awianowicz

« Ostatnia zmiana: 21 Stycznia 2017, 19:46:02 wysłana przez TomekP »

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Grudnia 2015, 13:27:42 »
które wracają do Torunia i odbędą się w dniach 26-28.12.2016 r.

Na pewno grudzień a nie luty?
« Ostatnia zmiana: 22 Grudnia 2015, 18:38:58 wysłana przez Mariuszgra »

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Grudnia 2015, 13:58:14 »
Słusznie! Już zmieniłem - jeśli wszystko dobrze się ułoży, przed grudniem 2016 będzie jeszcze XIII edycja w Krakowie... ;)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Stycznia 2016, 11:43:46 »
Cytuj
i badania spektrometryczne brązów rzymskich z czasów Antoninów...

Już się cieszę na wizję kolejnych analiz  :-*

Miło, że po roku "włóczęgi" wracamy do Torunia :)

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Stycznia 2016, 22:41:05 »
Drogi Tomku,

ja również się cieszę, że Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej znów będą w Toruniu i to w tak znakomitej lokalizacji!

A oto (wreszcie!) program XII edycji:

Organizatorzy:    „Restauro” Sp. z o.o., Fundacja „Traditio Europae”
Patronat:      Institut für Numismatik und Geldgeschichte, Universität Wien;
         Polskie Towarzystwo Numizmatyczne
Termin:       26-28 lutego 2016 roku
Miejsce:      siedziba „Restauro”, ul. Wola Zamkowa 6, Toruń
Dla kogo?
Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej są cyklem wykładów i zajęć praktycznych z zakresu mennictwa starożytnej Grecji i Rzymu oraz obszarów kulturowo pokrewnych lub zależnych (perskich, partyjskich, celtyckich i naśladownictw z obszaru północnego Barbaricum). Skierowane są do studentów oraz doktorantów archeologii i historii, kolekcjonerów monet antycznych starożytnej Grecji i Rzymu, jak też do wszelkich miłośników kultury antycznej.

Program:
26 lutego: wykłady i zwiedzanie laboratorium „Restauro” od godz. o 14.00 do 18.30:
- „Moneta jako źródło archeologiczne” - 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (J. Rakoczy)
- „Fałszerstwa antyczne oraz współczesne fałszerstwa monet antycznych” - 1 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (B. Awianowicz)
- „Badania składu pierwiastkowego monet - wprowadzenie do metodologii” – 0,5 godz. wykładu  (J. Musiela)
- zwiedzanie laboratorium (oprowadza J. Musiela).

27 lutego: od godz. 10.00 do 19.00, między modułami obiad - od 14.00 do 15.00:
- „Mennictwo Seleukidów - cz. 4.” - 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (J. Bodzek)
-  „Specyfika aureusów i denarów syryjskich od Flawiuszy do Sewerów” – 1,5 godz. wykładu +  30 min. dyskusji (B. Awianowicz)
-„Nieautentyczne egzemplarze monet flawijskich” - 1,5 godz. wykładu + ok. 30 min. dyskusji (K. Balbuza)
- „Fałszerstwa i naśladownictwa monet rzymskich z końca III i początku IV w.” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji (T. Speier)

28 lutego: od godz. 10.00 do 14.00:
- Panel dyskusyjny poświęcony aspektom prawnym związanym z numizmatyką - 1,5 godz. (P. Groński)
- analiza wybranych monet w laboratorium „Restauro”

Warsztaty poprowadzą m.in.:
- dr hab. Bartosz Awianowicz – filolog klasyczny, adiunkt w Katedrze Filologii Klasycznej UMK, prezes Toruńskiego Oddziału PTN, autor podręcznika Język łaciński z elementami epigrafiki i numizmatyki rzymskiej dla historyków i archeologów (wyd. 1. Toruń 2006, wyd. 3. Toruń 2010), kompendium legend i skrótów na monetach republikańskiego Rzymu pt. Monety Republiki Rzymskiej. Kompendium (2010) oraz wielu artykułów z zakresu m.in. epigrafiki i numizmatyki antycznej.
- dr hab. Katarzyna Balbuza – numizmatyczka i historyczka cesarstwa rzymskiego okresu pryncypatu, adiunkt w Instytucie Historii UAM, autorka m.in. monografii: Triumfator. Triumf i ideologia zwycięstwa w starożytnym Rzymie epoki Cesarstwa (Poznań 2005) i Aeternitas Augusti. Kształtowanie się rozwój koncepcji wieczności w (auto)prezentacji cesarza rzymskiego (od Augusta do Sewera Aleksandra) (Poznań 2014) oraz szeregu artykułów na temat mennictwa rzymskiego oraz różnych aspektów ideologii cesarskiej.
- dr hab. Jarosław Bodzek – archeolog, kierownik Gabinetu Numizmatycznego w Muzeum Narodowym w Krakowie, adiunkt w Instytucie Archeologii UJ, redaktor „Notae Numismaticae”, autor monografii ΤΑ ΣΑΤΡΑΠΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜATA. Mennictwo satrapów w okresie panowania Achemenidów (ok. 550-331 a. C.) (Kraków 2011), tomu Sylloge Nummorum Graecorum. Poland. Volume III. The National Museum in Cracow. Part 4. Sarmatia-Bosporus (Kraków 2006) oraz wielu artykułów poświęconych archeologii i numizmatyce antycznej.
- mgr Paweł Groński – sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie; do 2004 r. specjalista w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; współpracownik Kancelarii Premiera i Sejmu RP oraz Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego; autor publikacji m. in. z zakresu prawa administracyjnego oraz prawa pracy; pasjonat numizmatyki (głównie antycznej) od ponad 20 lat.
- dr Jacek Rakoczy – archeolog, asystent w Zakładzie Archeologii Antycznej UMK, współautor Mennictwa bosporańskiego od VI do końca II wieku p.n.e. (Toruń 2012) i autor artykułów archeologicznych i numizmatycznych.

Warunki uczestnictwa:
Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa w warsztatach do 15 lutego 2016 r. Prosimy też o informację, czy będą Państwo uczestniczyć w całości, czy też w części przewidzianych zajęć. Jeśli przyjeżdżają Państwo jedynie na część warsztatów, prosimy o informację o konkretnych terminach.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 100 zł za całość, lub 30 zł za udział jedynie w modułach piątkowym i niedzielnym, albo 40 zł za moduł sobotni (w cenę wliczony obiad i materiały). Dla studentów i doktorantów udział darmowy.
Prosimy o wpłaty najpóźniej do 15 lutego 2016 r. na konto Fundacji „Traditio Europae” w Volkswagen Bank Direct: 16 2130 0004 2001 0426 1574 0001 z dopiskiem: „darowizna na cele statutowe – numizmatyka antyczna”.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Bartoszem Awianowiczem: bartosz.awianowicz@uni.torun.pl
« Ostatnia zmiana: 12 Stycznia 2016, 13:20:07 wysłana przez Hermogenes »

TomekP

  • Gość
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Stycznia 2016, 22:58:03 »

Termin:       26-28 października 2015 roku



Tempus fugit Panie Profesorze  ;)

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Stycznia 2016, 10:28:26 »
Gratias ago - juź zmieniłem termin z XI na właściwy dla XII edycji. Zapraszamy oczywiście na 26-28.02.2016 r. :)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Stycznia 2016, 10:57:03 »
Cytuj
- analiza wybranych monet w laboratorium „Restauro”

Bartku, czy posiadasz wiedzę jakiego typu sprzętem tam dysponują?
Interesuje mnie problem spektrometru do analizy procentowej pierwiastków, średnica wiązki plamki.
Chodzi o zagadnienie badania punktowego.

Pozdrowionka
T.S.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Stycznia 2016, 13:26:40 »
Drogi Tomku,

ależ oczywiście. Oto dane sprzętu:

Specyfikacja analizatora Tracer III-SD:
Lampa rtg Anoda Rh z cienkim oknem, maksymalne napięcie do 40kV, prąd wiązki 2-42A
Detektor 10 mm2 , SDD 145 eV przy ilości zliczeń 100.000/sek
Kalibracje: empiryczna kalibracja dla stopów metali (40kV), empiryczna kalibracja
dla stopów metali lekkich (15 kV)

i kalibracja wg raportu na temat kilku monet, które dałem do analizy w pierwszym rzucie:

Parametry pomiarowe:
Obiekt   Napięcie
[kV]   Natężenie
[mA]   Średnica plamki
[mm]   Czas akumulacji widma [sek]
Klaudiusz, kwadrans   40    12   5 ,0   120’
Neron, semis   40    12   5 ,0   120’
Septymiusz Sewer, denar   40    42   5 ,0   120’
Septymiusz Sewer, denar   40    42   5 ,0   120’

Pozdrawiam

B.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Stycznia 2016, 13:44:47 »
Dziękuję za szczegółowe informacje!

Średnica plamki 5 mm, więc stosunkowo duża.

Miałem pomysł na porównanie wyników analizy powierzchniowej, z danymi jakie można uzyskać po analizie punktowej,
po wstrzeleniu się pod kątem, wiązką o bardzo małej średnicy do otworu przewierconego w monecie. W Krakowie robiliśmy analizy  powierzchniowe pseudoargenteusa Konstantyna, a teraz mam ochotę na zbadanie tego samego nominału, przewierconego sreberka Maksymina II. Takie analizy powierzchniowe i punktowe w otworze, mogą dać ciekawe wyniki.  Przy średnicy plami 5 mm,
nie ma nawet co próbować.

Myślę jednak, że nawet powierzchniowe analizy przyniosą nam sporo informacji i w pewnym sensie sporą dozę frajdy.

drWho

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 40
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Stycznia 2016, 16:34:19 »
Cześć
Tomku, taki pomiar w głębi otworu może być problematyczny.
To co zostanie wzbudzone musi wyemitować coś co niesie informację, co wróci do detektora (staram się używac języka ludzkiego).
Opieram to na własnym praktycznym doświadczeniu nawet nie z otworami, ale z pomiarami punktowymi w okolicach uskoków.

Pozdrawiam
Piotr

ps. Apartament zarezerwowany, zabieram rodzinę i do zobaczenia na koniec lutego :-), no i oczywiście jeszcze gdzieś podrodze przelew na konto Fundacji.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Stycznia 2016, 20:48:30 »
Piotrze, ja taki pomiar obmyśliłem dla monety z otworem wykonanym metodą podwójnego stożka średnicy otworu.
Nawiercanie otworu przedmiotem rozszerzającym się pozostawia otwór o przekroju wycinka stożka (częsta praktyka przy monetach
przewierconych w starożytności). Jeśli nawiercanie tego typu zostało  przeprowadzone z dwóch stron, mamy w efekcie odwrócone stożkowate przekroje. Coś na kształt klepsydry.

Zamieszczam poniżej prymitywny rysunek jak to ma w założeniu wyglądać. Przekrój monety, padający promień wiązki
pomiarowej i podpórka umożliwiająca umieszczenie monety pod kątem np. 45 stopni.

Jak się Piotrze zapatrujesz na możliwość tego typu pomiaru?

P.S.
Tym razem zdradziłem Polonię i za radą Bartka zarezerwowałem nocleg w hotelu Legenda, czyli o rzut beretem od miejsca
gdzie będą się odbywać zajęcia.

drWho

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 40
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Stycznia 2016, 11:35:09 »
Tomku, to tylko kwestia budowy i wymagań detektora. Nie twierdze, że się nie uda. To naprawdę już pytanie konstrukcyjne się robi. Może tak na "moim" EDS'ie przy takim ułożeniu byłaby szansa na zrobienie pomiaru. Czy konstrukcje innych sprzętów na to pozwalają - nie mam pojęcia. Jak na to patrzę, to może jeszcze SIMS w moim labie tez by sobie z tym dał radę.

Pozdrawiam
Piotr

ps. to faktycznie masz bardzo blisko z hotelu na warsztaty. Ja jestem na Kopernika 34 - około kilometra, 10 minut. Dla 2 osób dorosłych + 2 dzieciaki Polonia wrzuciła zaporowe ceny, wolałem za 200zł taniej wziąć apartamencik 57 m2.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Stycznia 2016, 07:43:56 »
Cytuj
na "moim" EDS'ie przy takim ułożeniu byłaby szansa na zrobienie pomiaru.

Cytuj
jeszcze SIMS w moim labie tez by sobie z tym dał radę

Oj, szczerze Ci Piotrze zazdroszczę tego typu "zabawek" w pracy ;)

Pozdrowionka,
T.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA XII znów w Toruniu
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Lutego 2016, 18:15:46 »
Salvete!

Dr hab. Katarzyna Balbuza zgłosiła mi propozycję zamiany jej wcześniej zgłoszonego tematu na następujący: "ROMA AETERNA jako motyw na monetach". Czy wolelibyście temat o "Wiecznym Rzymie", czy jednak pierwotny o monetach Flawiuszy? Który woleliby Państwo / wolelibyście usłyszeć 27.02?

Pozdrawiam cordialiter

B.A.

 

R E K L A M A
aukcja monet