Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 28 Kwietnia 2024, 05:42:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 33 Aukcja PTN  (Przeczytany 54837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rovescio

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #60 dnia: 03 Grudnia 2016, 21:20:17 »
Katalog już jest w internecie i chciałbym zwrócić uwagę na pewne kuriozum.

W opisie poz.176 szóstaka koronnego z 1706 r. z błędnym znakiem wartości IV zamiast VI podano, że jest to "nienotowana odmiana z błędem w nominale i legendą rewersu".

Budzi to zdziwienie, bo przecież w katalogach ta odmiana jest notowana. W katalogu Kahnta monet Augusta Mocnego w poz. 331 na str. 294 jest pokazany wizerunek właśnie dokładnie  tej odmiany. Także w katalogu  monet polskich z epoki saskiej Kamińskiego i Żukowskiego odmiana tego szóstaka jest notowana pod poz. 7. na str. 14.

Po PTN  można by się spodziewać większej wiedzy, staranności i rzetelności. A tak, to wprowadzają w błąd ewentualnych licytantów.
Wstyd!!!

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 783
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #61 dnia: 03 Grudnia 2016, 22:33:00 »
Pozycja 178 - nawet na zdjęciu w pliku PDF widać, że pod herbami jest odwrócone T, a nie L. ?????
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

TomekP

  • Gość
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #62 dnia: 03 Grudnia 2016, 23:21:53 »
Panie Jerzy, nie mam pojęcia jak to się stało! Zresztą w samym opisie wskazane jest tak jak trzeba odwrócone T. Może to wynik mojego gapiostwa, może zmęczenia, nie wiem. Nie mam nic na swoją obronę w sprawie tej eLki :(

Panie Rovescio, a zwrócił Pan uwagę, że w bibliografii nie widnieją te pozycje? W czasie opracowywania tych monet nie miałem dostępu do Kamińskiego, a Kahnta nie mamy. Ponadto zasiegałem opinii u znajomego antykwariusza, który sprzedawał kiedyś taką sztukę, też nie miał informacji, jakoby była notowana.
Proszę też zwrócić uwagę, że jest to jedna pozycja z kilkuset. Mówienie w tym momencie wstyd jest co najmniej przerostem emocji. Ciężko wymagać abyśmy znali fakty, do których nie mamy dostępu...no i w końcu errare humanum est

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #63 dnia: 04 Grudnia 2016, 09:43:27 »
Cytuj
w bibliografii nie widnieją te pozycje

To ma być usprawiedliwienie? Figuruje w bibliografii pozycja Kop., rozszyfrowana jako: Edmund Kopicki, Ilustrowany skorowidz monet polskich i z Polską związanych, Warszawa 1995. Proszę sobie sprawdzić, jaka moneta figuruje w nim pod pozycją 2014. Gdy mówi się o monecie nie notowanej, ostrożność winna być szczególna.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 371
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #64 dnia: 04 Grudnia 2016, 11:07:09 »
Uważam, że użycie słowa "wstyd!" w kontekście błędu w opisie pozycji w katalogu aukcyjnym za przesadne.
Wstyd, to jest kraść - rekomenduje utrzymywać dyskusje na poziomie z jakiego znane (i lubiane) jest to forum.  :-X

Z drugiej strony obserwuje od jakiegoś czasu samotne działania Pana Tomka i ciekawi mnie jak grubą trzeba mieć skórę, żeby aktywnie pracować na rzecz PTN i co rusz w imieniu tego gremium, narażać się na grillowanie swojej osoby w tym i podobnym do tego watkach... ??? Nie chciałbym się stawiać w opozycji do PTN ponieważ doceniam tradycję tego ruchu, ale trudno mi przejść do porządku dziennego nad marazmem jaki panuje (być może tylko pozornie?) w tym zacnym gronie. Dla mnie dobrym miernikiem tego procesu jest "szalona liczba" 32 zarejestrowanych userów na nowym forum PTN w ciągu miesiąca od jego uruchomienia (w tym połowa z tego forum). Czyżby nikt tam już nie chciał się dzielić wiedzą i propagować numizmatyki? :-\
To pewnie temat na inna dyskusję, więc podsumowując - ja mimo uwag (poniżej kilka) doceniam samotną walkę Pana Tomka.

A teraz dwie uwagi do katalogu z mojego podwórka.
1) Analizując srebrne pozycje z okresu SAP, uważam ceny wywoławcze większości monet za wygórowane.
Jest kilka monet (w sumie, to dwie) wystawionych rozsądnie, z cenami dającymi nadzieje na udaną licytacje i sprzedaż - reszta jest jednak wystawiona wysoko, zbyt wysoko... Dla przykładu, pozycje 205-207 i 210-212, to moim zdaniem te, które o ile w ogóle zostaną sprzedane, to ewentualnie za ceny zbliżone do wywoławczych. Wiem,że ceny są ustalane subiektywnie, ale wyobrażam sobie (pewnie jak większość), że odpowiednio niska cena wyjściowa jest w stanie zachęcić do zabawy większą liczbę osób i w efekcie to może się bardzo opłacić. Tu widzę jednak działania zbyt asekuracyjne, hamujące.
2) Nie podoba mi się też, to co zostało zrobione z talarem z 1776 poz. 213. Jest to ta sama moneta, która została sprzedana przez WCN w 2012 roku, tu link http://wcn.pl/archive/49_0510?q=1776+talar. Co budzi moje obawy. Po pierwsze to, że ocena stanu zachowania przez 4,5 roku zwiększyła się o cały stopień - z III w 2012 na aukcji WCN na II w katalogu PTN. Rozumiem, że cena tej monety jest z gatunku "z kosmosu" (tu płynnie przechodzę do drugiego zastrzeżenia) i trzeba ją jakoś uzasadnić, jednak dawanie 9 tys złotych, jako cenę wywoławczą na kilometr pachnie obawą, że ktoś kto wystawił ten numizmat na aukcje PTN, boi się poniesienia sporej straty, gdyż 4 lata temu być może mocno przepłacił. Nic mi do tego, ale nie popieram sztucznego pompowania ocen stanu dla uwiarygodnienia wysokiej ceny. Mnie ta oferta nie skusiła  >:(

Chciałem to wszystko wyrazić w kilku prostych zdaniach, cóż znów się nie udało... :-[

« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2016, 21:42:04 wysłana przez cancan62 »
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

TomekP

  • Gość
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #65 dnia: 04 Grudnia 2016, 11:28:10 »
Pod pozycją 2014 widnieje tam: szóstak próbny IP-H*. U nas po pierwsze jest EP-H*, po drugie moneta ma zupełnie inną legendę rewersu...

Dodatkowo dodam, że moneta ta była już pokazywana w tym wątku przed wydaniem katalogu...nikt jakoś nie zwrócił uwagi na fakt notowania tego egzemplarza...

Swoją drogą, czy mógłbym prosić o skany Kahnta i Kamińskiego?

PS: w czasie pisania tej odpowiedzi dorzucił się kolega eleniasz. Spróbuję się odnieść do wszystkiego ;)

Z tym marazmem w PTN to nie do końca prawda. Towarzystwo działa. Forum potrzebuje trochę czasu na rozruszanie (przynajmniej taką mam nadzieję). Niestety duża część członków to osoby przyzwyczajone bardziej do rozmów w świecie realnym, no i sama inicjatywa jeszcze nie została wystarczająco wypromowana. Prężnie działają oddziały w Łodzi, Wrocławiu czy Warszawie. Działania na wysokim poziomie popularyzacji wiedzy prowadzi Toruń czy Gdańsk. Inne oddziały działają może z mniejszym rozmachem, ale też organizują różne imprezy, odczyty itd.

W sprawie nr 1 - tak jak Pan wskazał, ceny niestety sąustalane subiektywnie i my na to nic nie poradzimy. Tyle ile możemy, tyle zawsze staramy się obniżyć ceny startowe, bo zdajemy sobie sprawę z tego, jak działa niska cena wywoławcza na licytujących ;)

Co do stanu zachowania poz. 213 będę go bronił. WCN zaniżył stan tej monety ze względu na justunek (w mojej opinii bezzasadnie). Co do ceny, to już niestety jak zostało wskazane właśnie nie od nas zależy :(


Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #66 dnia: 04 Grudnia 2016, 12:26:44 »
Co do stanu zachowania poz. 213 będę go bronił. WCN zaniżył stan tej monety ze względu na justunek (w mojej opinii bezzasadnie).

Masz rację WCN bez wątpienia zniżył stan zachowania tej monety..., przecież justunek wynikał z procesu produkcji tych monet (jak wiadomo, wszystko zależało od wagi monety). :)
Myślę, że stan na pewno powyżej 3, na podstawie tych zdjęć oceniłbym tę monetę najwyżej na 3+/2-. Więcej nie mogę, bo tak naprawdę nie wiem, w jakim stanie jest lustro..., na zdjęciach niestety tego nie widać.
Marcin

TomekP

  • Gość
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #67 dnia: 05 Grudnia 2016, 21:22:11 »
W katalogu Kahnta monet Augusta Mocnego w poz. 331 na str. 294 jest pokazany wizerunek właśnie dokładnie  tej odmiany.

Otrzymałem od pana Szymona te skany i nie pozostaje mi nic innego jak posypać głowę popiołem.

Faktycznie jest to moneta notowana w tym katalogu oraz u Jabłońskiego i Terleckiego pod poz. 129

Serdecznie dziękuję za te dane!

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #68 dnia: 06 Grudnia 2016, 16:26:51 »
Przede wszystkim trzeba docenić pracę jaką wkłada w propagowanie i szykowanie aukcji Kolega Tomasz. Gdyby kilka osób tak działało to na pewno mniej byłoby "wpadek". Ze swojej strony życzyłbym sobie w przyszłości żeby katalog był dostępny z większym wyprzedzeniem. PTN musi zrozumieć, że czym więcej czasu tym większe grono osób może zainteresować się aukcją.
Na pewno na plus jest podawanie wagi monety.

Co do najbliższej aukcji to mam dwa pytania, które pojawiły się po przeczytaniu regulaminu.

1. Czy jeśli będę chciał wziąć udział poprzez pisemne zgłoszenie (pkt. 9) to nie dotyczy mnie obowiązek wymieniony w punkcie 8?
2. Czy na podstawie punktu 4 mam rozumieć, że gdyby w przyszłości się okazało, że X moneta jest falsyfikatem. To nie mam żadnych praw do reklamacji?
Norbert

TomekP

  • Gość
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #69 dnia: 06 Grudnia 2016, 17:24:07 »

Co do najbliższej aukcji to mam dwa pytania, które pojawiły się po przeczytaniu regulaminu.

1. Czy jeśli będę chciał wziąć udział poprzez pisemne zgłoszenie (pkt. 9) to nie dotyczy mnie obowiązek wymieniony w punkcie 8?
2. Czy na podstawie punktu 4 mam rozumieć, że gdyby w przyszłości się okazało, że X moneta jest falsyfikatem. To nie mam żadnych praw do reklamacji?

1. Punkt 8 dotyczy tylko licytacji na sali :)
2. Jeżeli zgodnie ze stanem wiedzy na dzień aukcji moneta jest uznana za oryginał, to nie ma możliwości reklamacji (wyjątkiem jest sytuacja, gdy ktoś kupi taką monetę przez listę limitową, a po jej otrzymaniu stwierdzi, że jest to fals)

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #70 dnia: 06 Grudnia 2016, 17:31:55 »
Cytuj
Pod pozycją 2014 widnieje tam: szóstak próbny IP-H*. U nas po pierwsze jest EP-H*, po drugie moneta ma zupełnie inną legendę rewersu...
Sorry, trochę mi się pokiełbasiło. Błąd jest u Kopickiego, przytoczona przez niego moneta z MNW to egzemplarz z tego samego stempla, co wasz (EP-H, ...ELECT.SAX). A więc moneta notowana, ale bardzo rzadka.

TomekP

  • Gość
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #71 dnia: 06 Grudnia 2016, 19:53:31 »
U nas nie jest elect sax tylko ma dv lit ;)

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #72 dnia: 06 Grudnia 2016, 20:59:55 »
Tfu, na psa urok... Powtórzenie ELECT.SAX to właśnie jeden z błędów rysownika w "Skorowidzu..."

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #73 dnia: 06 Grudnia 2016, 21:45:04 »
pozycje 205-207 i 210-212, to moim zdaniem te, które o ile w ogóle zostaną sprzedane, to ewentualnie za ceny zbliżone do wywoławczych.

Zgadzam sie z ta ocena, Szkoda, ze sa to tylko monety bardziej pospolite.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Rovescio

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: 33 Aukcja PTN
« Odpowiedź #74 dnia: 06 Grudnia 2016, 23:16:24 »
Pan Gradiv nie ma racji.

Szóstaki z 1706 z IV występują w dwóch odmianach różniących się napisem na rewersie.

Pierwsza odmiana z końcówką napisu MA.DV.LIT, jak na monecie z aktualnej aukcji PTN, jest notowana przez Kahnta (zdjęcie) oraz przez Kamińskiego, Jabłońskiego, a także Klimka.

Druga odmiana ma końcówkę napisu ELEC.SA. Zdjęcie egzemplarza tej odmiany można zobaczyć w archiwum WCN poz. 1/266.
Nie można więc mówić o błędzie rysownika w "Skorowidzu..."

Jeśli chodzi o pierwszą odmianę, to  notowana ona jest w dwóch wariantach: z inicjałami EPH z gwiazdką lub bez gwiazdki. Ale możliwe jest, że wariant bez gwiazdki po EPH to tylko niedokładność rysunku.   

Jestem ciekawy, co teraz zrobi PTN. Wycofa monetę z aukcji? A może tylko podczas licytacji podana zostanie informacja na sali, że moneta jest jednak notowana w różnych katalogach?

 

R E K L A M A
aukcja monet