Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 06:36:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam Wszystkich  (Przeczytany 4581 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kaday

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Witam Wszystkich
« dnia: 15 Stycznia 2016, 11:38:34 »
Witam. Pochodzę z centrum Mazowsza. Przygodę z monetami zaczynałem od szpadla i wykrywacza, chociaż były one tylko "efektem ubocznym". Interesowałem się działaniami wojennymi w moich okolicach (wszystko oprócz II WW). Kolekcjonowałem przede wszystkim guziki, klamry, odznaczenia, zawieszki, emblematy z nakryć głowy, ładownic, munduru, uprzęży itp i różne, dziwne "cośki". Ale niestety nadeszły czasy ciężkiej harówy i braku czasu na hasanie po polach i lasach. Musiałem sprzedać mój patyczek, bo nie mogłem patrzeć jak się kurzy w szafie. Eh chyba na tym skończę bo będę musiał wycierać klawiaturę.
Stwierdziłem że muszę jednak coś ze sobą zrobić bo zwariuję, coś sobie wy myśleć.... Padło na numizmatykę, ale tak już na poważnie.
Z racji tego że uważam się za patriotę i chłonę wszystko co jest związane z naszą narodowością mam koncepcję kolekcji, otóż w pierwszej kolejności monety Powstania Listopadowego, a później się zobaczy;). Niestety nie mam dużego doświadczenia w ocenach stanu monet (menniczych nie wykopywałem) i ocenie oryginalności, więc będę prosił na pewno o pomoc.
Może podrzucicie mi jakieś dobre katalogi monet z tego okresu, jakieś ciekawe artykuły, polecicie jakieś rzetelne sklepy internetowe itp.
Powiem szczerze że zarejestrowałem się na innym forum z prośbą o pomoc, ale tam rządzi spekulacja świecidełkami NBP i raczej o konkrety bardzo ciężko się doprosić mam nadzieję że tu będzie inaczej.
A co do wykrywacza na pewno wrócę ale nie teraz...
Rozpisałem się. Brawo dla wszystkich, którzy przeczytali do końca.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Stycznia 2016, 16:52:04 »
w pierwszej kolejności monety Powstania Listopadowego, a później się zobaczy;).
Wiele tu Panu nie podpowiem (powinni znaleźć się specjaliści od epoki; ja posługuję się tylko podstawowym katalogiem Kamińskiego-Kopickiego), ale w przypadku Powstania Listopadowego szybko stanie Pan pod ścianą - krótki okres bicia, mała ilość nominałów, mała ilość odmian. Szybko zostanie głęboki drenaż portfela w poszukiwaniu coraz bardziej nienagannych egzemplarzy, a to przeważnie w pewnym momencie przestaje dawać satysfakcję. Może spróbuje Pan dodatkowo cofnąć się nieco wcześniej - do XVI, XVII wieku?

kaday

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Stycznia 2016, 17:36:33 »
krótki okres bicia, mała ilość nominałów, mała ilość odmian. [/quote]
zgadza się ale monety są piękne, a tak w ogóle każdy znajomy mi to mówił

[/quote]Szybko zostanie głęboki drenaż portfela w poszukiwaniu coraz bardziej nienagannych egzemplarzy, a to przeważnie w pewnym momencie przestaje dawać satysfakcję.[/quote]
faktycznie, na razie obserwuję wcn/allegro i poczciwe egzemplarze idą w tysiącach, co mnie nie przestrasza tylko trzeba będzie trochę poczekać. Na początku myślałem żeby zbierać w I stanach, tylko już sobie takiego egzemplarzu nie "pomacam" tak jak bym chciał więc będę musiał zaspokoić się II

[/quote]Może spróbuje Pan dodatkowo cofnąć się nieco wcześniej - do XVI, XVII wieku?[/quote]
pisz do mnie po nicku;)

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 208
  • Legitymacja 078
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Stycznia 2016, 18:38:47 »
widzę podobne zainteresowania i rejon zbliżony ;) Pozdrawiam kolegę po szpadlu i życzę powodzenia .
 

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Stycznia 2016, 20:09:12 »
witam kolegę
w necie jest sporo katalogów do pobrania, warto sie z nimi zapoznać on  line , a ewentualnie potem pomyselec o wersji papierowej
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Stycznia 2016, 20:42:30 »
Witam kaday,
Zacznij od WCN i Fortress. Ten okres jest tam nieźle przedstawiony. Nie patrz na ceny katalogowe Fortress-u tylko na listy monet sprzedanych na aukcjach.
Po za tym katalogi opisane wcześniej przez kolegów są też całkiem dobre dla Powstania.
Skup się na stanach I i II ale pomału, bo kosztowne.

To trzeba było kupić:
http://www.stacksbowers.com/BrowseAuctions/LotArchive/tabid/805/ProductID/950205/AuctionID/6111/Lot/41347/Default.aspx

Pozdro.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

arek76

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Stycznia 2016, 22:01:52 »
Witam kolegę  :)

krzysmusia

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Stycznia 2016, 17:46:34 »
Witam wszystkich! jestem początkujący i dopiero zaczynam kolekcjonować monety , a w szczególności Gwiezdne Wojny monety srebrne. Te gwiezdne wojny to tylko taki gadżet, planuję zbierać monety średniowieczne ponieważ mam kilka w mojej skromnej kolekcji :)

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 208
  • Legitymacja 078
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Stycznia 2016, 17:02:47 »
Witam wszystkich! jestem początkujący i dopiero zaczynam kolekcjonować monety , a w szczególności Gwiezdne Wojny monety srebrne. Te gwiezdne wojny to tylko taki gadżet, planuję zbierać monety średniowieczne ponieważ mam kilka w mojej skromnej kolekcji :)

Witam
Co w średniowieczu cię najbardziej interesuje?

 

R E K L A M A
aukcja monet