Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:40:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Solid SAP bez daty.  (Przeczytany 6949 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lopciu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Solid SAP bez daty.
« dnia: 31 Stycznia 2016, 17:13:21 »
Witam,

Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, a mianowicie czy spotkaliście się już z takim solidem bez roku wybicia i co o nim sądzicie.
Po stronie monogramu SAPa nie ma najmniejszych śladów po roku. Rozumiem częściowe wytarcie w obiegu, ale zawsze minimalny ślad powinien zostać, a i monogram byłby bardziej wytarty.
Proszę o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki.

Pozdrawiam,
lopciu

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Stycznia 2016, 18:10:23 »
Pierwsze dwie pozycje w katalogu Kamińskiego-Kopickiego dotyczą właśnie takich szelągów, obie opisane jako R8, chociaż w rzeczywistości chyba aż tak rzadkie to nie jest. Co do faktycznej rzadkości i oryginalności tego egzemplarza powinien wypowiedzieć się jakiś spec od Kluchosława.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Stycznia 2016, 18:45:54 »
Moneta jest na pewno bardzo rzadka, choć pewnie nie R8. Ostatnio, na początku stycznia, szeląg bez daty po bokach monogramu (ładniejszy niż prezentowany powyżej) został sprzedany za ponad 4.000 zł.

lopciu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Stycznia 2016, 19:01:33 »
Bardzo dziękuję za informacje. Katalogi Kamińskiego - Kopickiego pożyczyłem i nie miałem jak sprawdzić. Myślałem, że to destrukt menniczy, a nie taki kwiatek notowany w katalogach. Człowiek całe życie się uczy  :). Co do oryginalności, to jestem jej pewien.
Może jeszcze ktos się wypowie kiedy i dlaczego ta moneta była bita bez daty.

Pozdrawiam,
lopciu

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Stycznia 2016, 23:16:24 »
Kopicki odnotowuje pod numerem 2157 jako bicie krakowskie, probne.
Nie wydaje mi sie, by byl to destrukt menniczy, bo za bardzo nie umiem wyjasnic takiego defektu. Raczej blad stempla (albo rzeczywiscie proba), bo moneta wybita jak najbardziej prawidlowo.

Bardzo ciekawa moneta!
« Ostatnia zmiana: 31 Stycznia 2016, 23:30:43 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

lopciu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lutego 2016, 16:02:19 »
Bardzo dziękuję za te informacje. Znalazłem wątek http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,3618.0.html ,ale w nim za wiele info nie ma.

Pozdrawiam,
lopciu

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Lutego 2016, 09:00:05 »
Nie wiem, ale na tym zdjęciu widzę ślady po dacie. :)
TPZN nr 042
Pozdrawiam

lopciu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lutego 2016, 14:04:11 »
Kolego eMTi bez urazy, ale jeśli na podstawie tego zdjęcia jesteś w stanie znaleźć jakieś ślady po dacie to jestem pełen podziwu i zazdroszcze Ci wzroku. Przy odrobinie wyobraźni każdy może tam znaleźć co chce, oczywiście nie jest to przytyk do Ciebie.
Ja mając tą monetę w ręce, sprawdzając ją w różnym świetle i pod różnym nachyleniu oraz w kilku powiększeniach nie zauważyłem tam nawet najmniejszego śladu po dacie, ale to może z racji wieku i słabego wzroku  :)
Reasumująć, ja przyjmę jednak identyfikację taką jaka jest w katalogach oraz co potwierdzili mi DzikiZdeb, dariusz.m oraz cancan62 i tak będzie opisana w moich zbiorach.

Pozdrawiam i bez urazy,
lopciu

synonim11

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Stycznia 2017, 00:48:41 »
Moneta jest na pewno bardzo rzadka, choć pewnie nie R8. Ostatnio, na początku stycznia, szeląg bez daty po bokach monogramu (ładniejszy niż prezentowany powyżej) został sprzedany za ponad 4.000 zł.

Podejrzewam, że trafiłem na coś podobnego, niestety w stanie jeszcze gorszym, ale prosił bym o opinię czy do czynienia mam z podobną monetą.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Stycznia 2017, 03:25:50 »
Bardzo trudno jednoznacznie stwierdzic, czy data byla na tej monecie. Zbyt nieregularna powierzchnia. Trzebaby ja obrocic w rozne strony i obserwowac powierzchnie.
Jesli musialbym dac odpowiedz jednoznaczna, to musze stwierdzic, ze widze nieregularnoci w miejscu, gdzie powinna byc data. Byc moze sa to jej pozostalosci, ale pewnosci nie mam.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

synonim11

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Stycznia 2017, 10:05:49 »
Niestety moneta rzeczywiście jest w agonalnym stanie. Postaram się zamieścić później zdjęcia w innym oświetleniu i zmienić konty - może to pozwoli ją zweryfikować.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Stycznia 2017, 10:30:13 »
Moim zdaniem jest data, dostrzegam tam 17 po lewej stronie monogramu, po prawej też widzę "resztki" ostatniej cyfry.
Może warto trochę bezinwazyjnie podczyścić, żeby ją lepiej odczytać...

Jeśli miałbym strzelać, to IMO jest to szeląg z 1768, wariant z dużym monogramem (Plage 7, Plage miedź 6, Parchimowicz/Brzeziński 1.c3). Cos jak ten http://wcn.pl/archive/106112?q=106112&number=1
Standardowo popularny, nakład 10 milionów, rzadkość - R.
Jednak jeśli nie ma litery "G" pod R.P. to może być nawet R8.
Zawsze jakaś nadzieje jest  ;)
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

synonim11

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Stycznia 2017, 10:51:36 »
z datą stanowczo macie rację - zdjęcie dzięki pomocy  Marcina :

synonim11

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Solid SAP bez daty.
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Stycznia 2017, 20:21:32 »
Lepszych zdjęć do tej pory nie zrobiłem, sprzęt, za słaby, wieczne problemy z oświetleniem, dziś odebrałem nakładkę macro na obiektyw i ... niestety nie pasuje. Monetka pojawiła się w moim filmiku - ostatnie 5 minut, jeśli kroś chce rzucić okiem - tam widać ją wyraźnie. https://youtu.be/f3hkA197lhk

 

R E K L A M A
aukcja monet