Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 05:22:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Różnice w ocenie stopnia rzadkości ternarów u Kopickiego  (Przeczytany 1820 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mariusan

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Witam,

Ostatnio zainteresowałem się ternarami bitymi przez Zygmunta III Wazę w Poznaniu i Łobżenicy.
Zauważyłem, że w katalogu Kopicki E., Ilustrowany skorowidz pieniedzy polskich i ziem historycznie z Polską związanych z 1995 Kopicki podaje inne stopnie rzadkości niż w nowszym katalogu: Kopicki, Monety Zygmunta III Wazy z 2007 r

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby stopnie rzadkości w nowym katalogu były niższe od tych w starym. Jest dokładnie na odwrót.

Monety, które w starym katalogu mają np stopień R1, w nowym maja R3 lub R4. Wobec tego która ocena jest bliższa prawdy? Ta z nowego katalogu?
Jeśli tak, to dlaczego w obliczu np nowych znalezisk monet stopień rzadkości się nie zmniejsza a rośnie?

Będę wdzięczny za komentarz.

Pozdrawiam



pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Różnice w ocenie stopnia rzadkości ternarów u Kopickiego
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lutego 2016, 19:08:51 »
Przy całym szacunku dla autora, którego prace na pewno są wartościowymi pozycjami, należy jednak pamiętać, że nie ma możliwości żeby jedna osoba dokładnie opracowała stopnie rzadkości wszystkich opisywanych monet. Autor na pewno bazował na pozostałych publikacjach i w większości powielał dane, które się przewijały i były ogólnie przyjętymi standardami. Dopiero ktoś zainteresowany pojedynczym nominałem, mennicą czy okresem jest w stanie w miarę dokładnie oszacować ilości monet dla poszczególnych odmian czy wariantów. Taka osoba po długich obserwacjach rynku, kwerendach muzealnych, zapoznaniu się ze zbiorami prywatnymi zdobywa szacunkowe dane, które w dużym stopniu są realnym odzwierciedleniem zachowanych monet. Oczywiście należy pamiętać, że nowo odkryte skarby, znaleziska mogą wpłynąć na zmianę stopnia.
Jeżeli chodzi o Pana pytanie, dlaczego w nowszej publikacji stopnie zachowania wzrosły to nie wiem, ale należy poszukać odpowiedzi na pytanie – czy w między czasie nie ukazało się jakieś dokładne, nowe opracowanie interesujących Pana monet? Z tego mógł skorzystać Pan Kopicki.
Przy tej okazji powtórzę to co już kiedyś mówiłem. Istnieje jeszcze wiele monet, które czekają na dokładne zbadanie i analizę.
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet