Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 03:39:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁGROSZ LITEWSKI 1560 - BĄBELKI, BURCHELKI NA POWIERZCHNI MONETY.  (Przeczytany 3193 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dahomey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
         
                   Witam serdecznie.

     Od kilku dni głowę zaprząta mi mała srebrna (?) blaszka. Wartość materialna jest znikoma,
nie o to tu chodzi. Chodzi o wartość historyczną i przede wszystkim kolekcjonerską.
Postanowiłem zwrócić się z tym problemem do szanownego grona forumowiczów z myślą,
że mój problem się wyjaśni. A więc do rzeczy.
    Kilka dni temu na aukcji internetowej zakupiłem półgrosza litewskiego z datą 1560 m. Wilno
śr. 19 mm. Moneta ładna czytelna i... na powierzchni posiada pęcherzyki, małe burchelki.
Po rozpakowaniu od razu tylko to zwróciło moją uwagę. Jeszcze z czymś takim się nie spotkałem.
Jeden z nich lekko dotknąłem paznokciem tuż przy dziobie orła. I co? Ślad został jak na pazłotku.
Po dmuchnięciu odrobina tego czegoś (srebra?) odpadła i został taki jak na zamieszczonym zdjęciu
ślad rdzy. I tu moje pytanie? Co to może być? takie pęcherzyki są jeszcze na stronie głównej monety
nad łapami orła. Dzwoniłem rozmawiałem ze sprzedawcą, uspokajał mnie. Zapewniał że oryginał,
na pewno nie odlew. Sympatycznie długo rozmawialiśmy. Dostałem wyczerpującą lekcje o odlewach.
I że takich monet nie opłacało by się fałszować. Firma z tradycjami, kilka tysięcy sprzedanych monet.
Same pozytywne opinie. Zdaję sobie sprawę że pod koniec emisji półgroszy (do 1566 r.) to srebro
było liche, niskiej próby. Spróbuję zamieścić zdjęcia. Jakoś marnie mi wyszły.
Proszę jeszcze raz o pomoc, co to może być?
 


W otoczeniu mych zbiorów pomników dawno minionych kultur, znajduję największe szczęście i uciechę życiową, niezrozumiałą dla innych, goniących za przemijającmi rozrywkami tego świata. Śmieją sie ze mnie i uważają za dziwaka, a nie wiedzą, że nigdy nie osiągną tej satysfakcji jaka mi przypadła.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: PÓŁGROSZ LITEWSKI 1560 - BĄBELKI, BURCHELKI NA POWIERZCHNI MONETY.
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Lutego 2016, 21:59:14 »
Najprawdopodobniej korozja po prostu. Jeśli moneta leżała w ziemi, łuszczenie się, purchle, wykwity rdzy na srebrze nie są niczym niezwykłym.

dahomey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: PÓŁGROSZ LITEWSKI 1560 - BĄBELKI, BURCHELKI NA POWIERZCHNI MONETY.
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Lutego 2016, 22:35:25 »
     Też to przez głowę mi przeszło. Ale korozja nie atakuje
tej wierzchniej części metalu?
W otoczeniu mych zbiorów pomników dawno minionych kultur, znajduję największe szczęście i uciechę życiową, niezrozumiałą dla innych, goniących za przemijającmi rozrywkami tego świata. Śmieją sie ze mnie i uważają za dziwaka, a nie wiedzą, że nigdy nie osiągną tej satysfakcji jaka mi przypadła.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: PÓŁGROSZ LITEWSKI 1560 - BĄBELKI, BURCHELKI NA POWIERZCHNI MONETY.
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lutego 2016, 12:18:21 »
Najogólniej, ale w odniesieniu do tego krążka. Monety, jak ten półgrosz, wytwarzano ze stopu srebra z miedzią. Żeby ładnie wyglądały, po wybiciu zwykle poddawano je bieleniu, na powierzchni monety tworzyła się warstwa wysokiej próby srebra, poprzez zredukowanie miedzi. Dlatego często powierzchnia monety jest stosunkowo mało skorodowana, a na zewnątrz pojawiają się "wykwity" korozji (pod purchlami pewnie też jest korozja). W tym wypadku moneta była prawdopodobnie umyta chemicznie a rdzawe plamy to właśnie pozostałości po korozji, np. usuniętym grynszpanie.

dahomey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: PÓŁGROSZ LITEWSKI 1560 - BĄBELKI, BURCHELKI NA POWIERZCHNI MONETY.
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lutego 2016, 17:59:16 »
Ostatnio zauważyłem, że monety polski królewskiej lepiej się błyszczą (pomimo swego wieku) niż moja polska międzywojenna czy chociażby monety WMG. Ale to tak na marginesie w sprawie mycia o którym tu Pan wspomniał. Jeszcze jedna sprawa. Na stronie odwrotnej rewersie przez długość krążka (na tych fotkach tego tak nie widać) z góry na dół dzieli pogoń ślad gięcia, rysa.
Czy taki ślad gięcia nie powinien być widoczny na stronie głównej? Tego jednak nie widać. Z racji słabych zdjęć mogę na maila przesłać oryginalne z aukcji.
W otoczeniu mych zbiorów pomników dawno minionych kultur, znajduję największe szczęście i uciechę życiową, niezrozumiałą dla innych, goniących za przemijającmi rozrywkami tego świata. Śmieją sie ze mnie i uważają za dziwaka, a nie wiedzą, że nigdy nie osiągną tej satysfakcji jaka mi przypadła.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: PÓŁGROSZ LITEWSKI 1560 - BĄBELKI, BURCHELKI NA POWIERZCHNI MONETY.
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lutego 2016, 18:53:36 »
możliwa jest też styczność monety z wysoką temperaturą, wówczas też powstają purchle
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

dahomey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: PÓŁGROSZ LITEWSKI 1560 - BĄBELKI, BURCHELKI NA POWIERZCHNI MONETY.
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Lutego 2016, 20:48:54 »
Ha Panie Petroniuszu i to jest chyba to. Temperatura topnienia srebra to jest ponad 900*C a podczas pożaru taka temperatura z pewnością występuje. I to wierzchnie sreberko zawrzało lekko. O tym nie pomyślałem, aczkolwiek gdzieś o tym czytałem. Tak to może być to. I tak jak Pan Anonimus wcześniej wspomniał pod purchelkiem zrobiło się ognisko rdzy dotknąłem paznokciem i to ,,pazłotko" odpadło. Hmm w opisie był stan II i tu bym polemizował. Ale... widać że stany zachowania to pojęcie względne.  ;) 
W otoczeniu mych zbiorów pomników dawno minionych kultur, znajduję największe szczęście i uciechę życiową, niezrozumiałą dla innych, goniących za przemijającmi rozrywkami tego świata. Śmieją sie ze mnie i uważają za dziwaka, a nie wiedzą, że nigdy nie osiągną tej satysfakcji jaka mi przypadła.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: PÓŁGROSZ LITEWSKI 1560 - BĄBELKI, BURCHELKI NA POWIERZCHNI MONETY.
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Lutego 2016, 21:15:43 »
Zdjęcia za słabe, żeby przesądzać, ale monety po pożarze często mają czarny nalot tudzież ubytki w powierzchni. Stawiam jednak na "zwykłą" korozję.

Ps. Nie ma się co rozwodzić nad zwykłym półgroszem, allegro to zawsze jakieś ryzyko, można trafić ładną monetę, można i z wadami, jak widać.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: PÓŁGROSZ LITEWSKI 1560 - BĄBELKI, BURCHELKI NA POWIERZCHNI MONETY.
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Lutego 2016, 00:58:05 »
Zdecydowanie nie jest to moneta uratowana z pozaru. Proponuje jej nie ruszac wiecej.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet