Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:36:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rzym V wiek  (Przeczytany 15601 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Rzym V wiek
« dnia: 07 Marca 2016, 16:33:44 »
Ostatnio zaciekawił mnie ten okres w historii Rzymu.
Fascynujące jest prześledzić go na podstawie monet.Na początek Honoriusz.Nic lepiej nie ilustruje stanu umysłu tego władcy a może raczej hodowcy drobiu ,niż obraz przedstawiający przekazanie  wiadomości o wkroczeniu Gotów do wiecznego miasta.
W czasie jego panowania na monetach  widać już nadchodzący upadek Cesarstwa Rzymskiego.
Wystarczy porównać wczesne brązy tego władcy(wyemitowane w większości na wschodzie) a nummusy wybite po zdobyciu Rzymu w 410 roku.
To się nazywa katastrofa,albo...
VICTORI-A AVGG  rzadkiej maści zwycięstwo  :)
Zachęcam kolegów do pokazywania swoich monet z tego okresu.
« Ostatnia zmiana: 07 Marca 2016, 18:30:49 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Marca 2016, 08:18:06 »
taki skromny zbiorek od honoriusa do anastasiusa, nie robiłem arkadiusza choc koniec rzadów łapie się na V wiek.
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Marca 2016, 14:51:07 »
O widzę bardzo ciekawego Walentyniana III wybitego przez Teodozjusza II.
Mam podobnego.Widać że w tym czasie istnieje duża różnica w stylu i jakości małych brązów ,między wschodem a zachodem.
Upadek zachodu już jest faktem widocznym na tych małych monetkach.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Marca 2016, 16:23:57 »
Przykład przepaści między zachodem a wschodem .Rok 425 nummus cesarza Jana i brązik Walentyniana III wybity przez Teodozjusza II.
Moneta tego pierwszego z mennicy w Rzymie prezentuje tak prymitywny styl, że aż się nie chce wierzyć w taką degradację przez 30 lat.
Dosłownie jakby brali z łapanki do emisji tych drobniaków.
« Ostatnia zmiana: 08 Marca 2016, 17:58:29 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Marca 2016, 13:24:01 »
Był Honoriusz,Walentynian III to może "Avitus"? Dlaczego w cudzysłowiu? Bo jest pewien problem.To może być również Honoriusz.
Nummusy wybijane po 410 roku są niechlujne, umieszczane na zbyt  małych krążkach metalu ,rzadko zachowały pełne napisy.
Istnieje nawet pewne radykalne przypuszczenie, że wszystkie znane egzemplarze  z pełną tytulaturą monet tego cesarza np RIC 2412 to fałszerstwa!
Polecam http://dirtyoldcoins.com/Roman-Coins-Blog/?p=1239&cpage=1#comment-12418
Jest co prawda przekaz historyczny o przetapianiu posągów w celu wybicia monet na żołd dla Gockich najemników ale czy wypłacano go im drobniakami? Coś tu nie pasuje.
Większość monet z opisem jako nummus Awitusa  zaczyna się od  VS PF AVG ale czy naprawdę są jego?
Wracając do mojej monetki to  na rewersie widnieje w polu chyba litera P ale obok pod ręką Wiktorii już nie wiem .Gwiazdka?


« Ostatnia zmiana: 11 Marca 2016, 17:34:52 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Marca 2016, 15:16:27 »
Jak dotrze bramka Walentyniana III to spróbuję na jej wyglądzie zobrazować upadek armii rzymskiej  :)
Od pięknych budowli na rewersach z początku IV wieku do walących się,koślawych ruin z połowy V.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Marca 2016, 16:43:34 »
Dioklecjan zmontował nowy organizm państwowy.
Nie siedzę za mocno w czasach późnego antyku, więc pewnie nie mam zbyt dużego pola do argumentacji takiej tezy, ale wydaje mi się, że Rzymowi Dioklecjana i jego następców jest nieco bliżej do państwa Franków czy Wizygotów, niż do Imperium Romanum w czasach rozkwitu I-II w.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Marca 2016, 17:01:57 »
Dioklecjan zmontował nowy organizm państwowy.
Nie siedzę za mocno w czasach późnego antyku, więc pewnie nie mam zbyt dużego pola do argumentacji takiej tezy, ale wydaje mi się, że Rzymowi Dioklecjana i jego następców jest nieco bliżej do państwa Franków czy Wizygotów, niż do Imperium Romanum w czasach rozkwitu I-II w.
Oj to chyba duża przesada.To był cały czas ten sam Rzym który od czasów Galiena do panowania Konstantyna bardzo się przeobraził.  Potem te zmiany przebiegały dwutorowo.





Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Marca 2016, 17:13:09 »
Dioklecjan zmontował nowy organizm państwowy.
Nie siedzę za mocno w czasach późnego antyku, więc pewnie nie mam zbyt dużego pola do argumentacji takiej tezy, ale wydaje mi się, że Rzymowi Dioklecjana i jego następców jest nieco bliżej do państwa Franków czy Wizygotów, niż do Imperium Romanum w czasach rozkwitu I-II w.
Oj to chyba duża przesada.To był cały czas ten sam Rzym który od czasów Galiena do panowania Konstantyna bardzo się przeobraził.  Potem te zmiany przebiegały dwutorowo.
Chodzi mi bardziej o szkielet ustroju państwowego, dużo większy niż uprzednio ekskluzywizm warstw rządzących, półboski nimb otaczający władcę, kluczową pozycję armii, a w szczególności jej dowódców, niż np. siłą rozpędu kontynuowaną kulturę i sztukę.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 19:00:12 wysłana przez zenonmoj »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Marca 2016, 17:41:33 »
Jeżeli spojrzymy na to z tej strony to pewnie tak jest.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Marca 2016, 19:42:31 »
No dobrze czas na bramy legionowe .Nic tak nie przyczyniło się do upadku cesarstwa na zachodzie jak rozkład armii.
Upadek jakościowy szczególnie widoczny jest od Adrianopola.
Na papierze wszystko było ok ale przesunięcie limitanei do comitanensis nie poprawiło sytuacji.Było tylko  gorzej i gorzej.
Potem w coraz większym stopniu opierano się na najemnikach.
Wstrząsający opis ostatecznej agonii administracji i armii rzymskiej daje  Żywot św Seweryna.
Rzecz dzieje się w miarę spokojnym Noricum,prawdopodobnie po ostatniej próbie reanimacji cesarstwa na zachodzie czyli po nieudanej wyprawie  w celu odzyskania Afryki.
Był to tak duży wysiłek dla zachodu że wszystko się rozsypało skarb ,administracja, resztka armii.
(...)Przez okres istnienia Imperium Rzymskiego w wielu miastach zaciągano żołnierzy do strzeżenia wałów granicznych.
Byli oni utrzymywani ze środków publicznych.
Po ustaniu tego zwyczaju zlikwidowano wraz  z wałem granicznym także oddziały wojskowe,jedynie w Batawis pozostał oddział straży.
Niektórzy z nich wyruszyli do Italii,by przynieść ostatni żołd swoim towarzyszom broni.Nikt nie wiedział że oni zostali zabici przez barbarzyńców.
Otóż pewnego razu św Seweryn czytał w swojej celi.Nagle zamknął książkę i zaczął płakać,głośno biadając.Znajdującym się tam braciom nakazał udać się z pośpiechem nad rzekę,która w tej chwili-jak twierdził-zabarwiła się ludzka krwią.
Wkrótce doniesiono że nurt rzeki wyrzucił na brzeg zwłoki zabitych żołnierzy.

Ale czas na monetki z bramami.
Na początek dla porównania dwie monety z IV wieku.
Pierwsza Konstantyna II prezentuje starannie odwzorowany obiekt bramy obozu legionowego .Państwo jest silne,armia też chociaż nie przypomina już tej z I lub II wieku.Granic bronią limitanei jednostki słabsze jakościowo od wojska polowego comitanensis.

Drugi brązik Flawiusza Wiktora wyemitowany 10 lat po katastrofie Adrianopola(Nic się nie stało,Rzymianie nic się nie stałooo ...  ;) )to koślawy ,przekrzywiony  obiekt ale z dużą ilością szczegółów nawiązujący do wcześniejszych wzorców.
Na papierze wszystko jest ok(relokacja jednostek) ale to już nie ta armia co 10 lat temu.

No i trzecia monetka Walentynian III .Prymitywna brama na rewersie to obiekt na miare tego co zostało( przepraszam za słabe zdjęcie).Połowa V wieku.Armia to resztki wojsk limesowych.Troszeczkę polowych ,najemnicy i różne sojusze.
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2016, 06:45:12 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Marca 2016, 21:42:09 »
to ja dołoze pare malenstw. koniec IV wieku monety malutkie ale jeszcze liczba szczegółów niezła, na fotka arcadius theodosius i valentynianus II i 2 magnusa
 w sumie arcadius łapie sie na V wiek :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Marca 2016, 21:47:46 »
i jeszcze chyba arcadius, niestsy juz przekroczył moje mozliwosci
 
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Marca 2016, 14:31:37 »
Widziałem tą bramkę. Kogo ona jest i dlaczego taka droga?
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2016, 14:33:14 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Rzym V wiek
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Marca 2016, 17:14:30 »
prawdopodobnie z powodu wygladu bramy
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet