Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 04:59:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: CZY TAK ZŁOTÓWKA 1789 ZACHOROWAŁA ?  (Przeczytany 6331 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 371
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
CZY TAK ZŁOTÓWKA 1789 ZACHOROWAŁA ?
« dnia: 10 Marca 2016, 23:13:41 »
Nabyłem dziś na alledrogo monetę, której aktualny (zły) stan zachowania stanowi dla mnie dodatkowo ciekawostkę.
Sprzedawca PGNUM ocenił ją na 3/3+  i dodał opis "miejscowo ciemna patyna, porowate tło"
Moneta rzeczywiście wygląda słabo, król wygląda jakby był chory na raka - spowity czarnymi myślami szykuje się do zejścia...
Rewers troche jakby lepszy ale tez dużo tam tego błocka... poniżej zdjęcia.

Niby nic nadzwyczajnego ale jednak - ta sama moneta została sprzedana prawie 2x drożej w styczniu 2014r przez WCN.
Wtedy oceniona była na 3+/2- i wygladała w miare ładnie i zdrowo - co potwierdzają zalaczone zdjęcia.

Pytania do znawców tematu:
1) Jak w 2 lata w całkiem fajnej monecie mogły powstać aż takie szkody ?
2) Czy ta "choroba" bedzie sie dalej posuwać (tak z doświadczenia) ?
3) Czy to sie jakoś leczy ?

Z góry dziekuje za opinie i pomoc.
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: CZY TAK ZŁOTÓWKA 1789 ZACHOROWAŁA ?
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Marca 2016, 03:39:17 »
Czy wiadomo w jaki sposób była przechowywana?
Wygląda jakby zawilgotniala albo byla zakwaszona/zasiarczona. A moze ktos to probowal sztucznie patynowac?

Mozna by to delikatnie przetrzec wacikiem z winianem amonowo-sodowym. Nawet zanurzyc na 1/2 godziny. Problem w tym, ze powierzchnia jest chyba skorodowana i porowata, wiec zbiera wilgoc. Trzeba wiec przechowywac w bardzo suchym miejscu.

Mozna tez nie ruszac i pozwolic sie pokryc patyna. Zalezy co kto lubi.
« Ostatnia zmiana: 11 Marca 2016, 04:45:05 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: CZY TAK ZŁOTÓWKA 1789 ZACHOROWAŁA ?
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Marca 2016, 08:46:33 »
Cokolwiek to jest, było już w momencie sprzedaży na WCN. Wygląda jakby właściciel, który przyniósł monetę do WCN wcześniej mocno ją wypucował. Mimo to doskonale widać ciemniejsze płaty zarówno na awersie (głowa), jak i na rewersie (szczególnie dolna część godła, ale jak się dobrze wpatrzeć, to widać cały kształt plamy).

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 371
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: CZY TAK ZŁOTÓWKA 1789 ZACHOROWAŁA ?
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Marca 2016, 10:32:05 »
Rzeczywiście na zdjeciach WCN widzę jakby slad po tej plamie, zbadam detale szczegółowo jak dostanę ją w swoje recę.

Bardzo mi sie podoba ten wariant przebicia daty 8 na 9 więc chciałbym ją jakoś uratować, obawiam się jednak, że samo przechowywanie w suchych warunkach (co mogę zagwarantować) może tu nie wystaczyć... Z drugiej strony nie mam zamiaru mechanicznie ingerować/polerować więc pewnie rozważę wszelkie Wasze sugestie żeby ja trochę podleczyć.

Z góry przepraszam za ewentualne "głupie pytania" jakie zadam ale taki ze mnie "niedzielny kolekcjoner", że nie mam kompletnie żadnego doświadczenia w czyszczeniu monet... az wstyd przyznać ale przez 30 lat niegdy zadnej nie wyczyściłem  :-\  może zacznę "metodami naturalnymi" jak medytacja lub modlitwa ?  ;)
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: CZY TAK ZŁOTÓWKA 1789 ZACHOROWAŁA ?
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Marca 2016, 12:02:07 »
PCGS może ją włożyć w slab i przed włożeniem zakonserwować.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: CZY TAK ZŁOTÓWKA 1789 ZACHOROWAŁA ?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Marca 2016, 15:32:17 »
Juz kiedys pisalismy o tych kapsulach
https://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_EU/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Categories/Intercept2

Sam nie sprawdzalem ale moze cos pomoga. Oczywiscie to co juz na monecie siedzi nie da sie w ten sposob usunac.

Rozumiem, ze przeszkadza Panu ten nalot ale moze da sie go polubic? Po zastanowieniu zostawilbym jak jest na kilka lat i obserwowal, co jakis czas robil zdjecia i to wszystko na razie. Jesli jej Pan jeszcze nie mial w rece, to nie desperowalbym, bo swiatlo przy robieniu zdjecia ma ogromne znaczenie. Moze nie jest taka straszna i da sie polubic jak jest?"

Porowata powierzchnia sugeruje potencjalny wykop, a srebrna moneta, ktora lezala przez stulecia w ziemi moze miec cechy o jakich sie nie snilo. Czasem sie kruszy i latwo ja zniszczyc podczas czyszczenia.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: CZY TAK ZŁOTÓWKA 1789 ZACHOROWAŁA ?
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Marca 2016, 18:14:06 »
Moneta podpicowana przed sprzedażą na WCNie.
Ktoś miał ładny zbiorek, trochę się bawił w czyszczenie:
http://allegro.pl/pgnum-dwuzlotowka-8-groszy-srebrnych-1778-eb-i6032977179.html
http://allegro.pl/pgnum-dwuzlotowka-8-groszy-srebrnych-1777-eb-i6032975446.html

A co do monety, to tak jak przedmówcy:
Obfocić i obserwować postępy. Ewentualnie podmyć, sprzedać i czekać na ładniejszą.
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 371
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: CZY TAK ZŁOTÓWKA 1789 ZACHOROWAŁA ?
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Marca 2016, 19:01:28 »
Rzeczywiście ktoś aktualnie sprzedaje większy zbiór monet SAP w słabszych stanach.
W tej kolekcji jest więcej monet z takimi problemem jakie ma moja złotówka, co może świadczyć że były wspólnie przechowywane w złych warunkach. Ja w każdym razie nie składam broni, zobaczę co się da zrobić by trochę ją podleczyć i zakonserwować.

Kiedy zakładałem ten wątek, moim największym zmartwieniem nie było to jak ta moneta wygląda teraz (moim zdaniem cały czas ma swój urok) ale to....że jeśli w 2 lata tak się bardzo "popsuła" i jej choroba bedzie postepować dalej, to jak ma szansę prezentować się w moim zbiorze dajmy na to za lat 10  :o
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 783
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: CZY TAK ZŁOTÓWKA 1789 ZACHOROWAŁA ?
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Marca 2016, 20:47:13 »
Do czyszczenia użyto agresywnej chemii i niestety nie zadbano, by monetę wyczyścić po czyszczeniu. Ktoś nie doczytał/nie potrafił zneutralizować i usunąć środka, który zastosował.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: CZY TAK ZŁOTÓWKA 1789 ZACHOROWAŁA ?
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Marca 2016, 21:36:54 »
jeśli w 2 lata tak się bardzo "popsuła" i jej choroba bedzie postepować dalej, to jak ma szansę prezentować się w moim zbiorze dajmy na to za lat 10  :o

Przecież to nie bakteria ani nie wirus. Trzeba ja wymyć mydłem, opłukać dokładnie, ewentualnie jeszcze przetrzeć spirytusem i zostawić w suchym miejscu. Chronić przed oparami siarki, więc najlepiej w szczelnym pojemniku, np. w kapslu albo tym wynalazku z Leuchturma. Patyny nie da się zatrzymać ale liszaje nie powinny się rozwijać. Nadal nie do końca rozumiem skąd ta panika? Przecież moneta nie ma ubytków jak np. po PCW. A że kolor niezbyt piękny i nierówny? To może nie trzeba było kupować?
Mnie się podoba, jeśli Panu nie odpowiada, to może odkupię?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet